رجبوف آذربایجانی جام قهرمانی را بالای سر برد

۱۲ مهر ۱۳۹۸

تیمور رجبوف از آذربایجان با برتری برابر دینگ لیرن از چین عنوان قهرمانی دهمین دوره جام جهانی شطرنج را از آن خود کرد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، پرونده دهمین دوره رقابت های جام جهانی شطرنج امروز با قهرمانی تیمور رجبوف از آذربایجان در خانتی مانسیسک روسیه بسته شد. رجبوف در دیدار فینال برابر دینگ لیرن از چین به برتری رسید تا این عنوان ارزشمند را بدست آورد.

 

در دیدار رده بندی نیز یو یانئی از چین به مصاف مکسیم واشیه از فرانسه رفت که در پایان مکسیم واشیه با پیروزی موفق به کسب عنوان سوم رقابت ها شد.  در دیدار فینال و رده بندی شطرنج بازان 4 بازی برگزار کردند که پس از تساوی کار به دیدار تکمیلی کشیده شد.

 

مجموع جوایز در نظر گرفته شده برای جام جهانی شطرنج یک میلیون و ششصد هزار دلار بود. همچنین در پایان این مسابقات رجبوف و لیرن سهمیه حضور در رقابت های قهرمانی جهان را کسب کردند. مگنوس کارلسن که قهرمان حال حاضر جهان است، به طور اتوماتیک در رقابت های قهرمانی جهان حضور خواهد داشت. در ضمن کاروآنای آمریکایی نیز پیش از این سهمیه حضور در رقابت های قهرمانی جهان را کسب کرده بود.

 

ذکر این نکته ضروری است که در این دوره از رقابت های جام جهانی شطرنج، ایران برای نخستین بار در تاریخ 4 نماینده داشت و علیرضا فیروزجا توانست با برتری در دورهای اول و دوم به جمع 32 بازیکن برتر جام جهانی راه پیدا کند.