صعود تاریخی "مبینا علی نسب" به دور سوم مسابقات قهرمانی بانوان جهان2018

۱۴ آبان ۱۳۹۷

مسابقات قهرمانی بانوان جهان 2018 با حضور 64 شطرنجباز از 28 کشور جهان به میزبانی "خانتی مانسیسک روسیه" آغاز شد.

در این دوره از رقابت ها، "مبینا علی نسب" نماینده کشورمان در دور اول به مصاف شطرنجباز قدرتمند آلمانی "الیزاابت پتز" با ریتینگ 2495 رفت.

در بازی اول "علی نسب" با مهره سیاه موفق شد این شطرنجبازا پرآوازه را از پیش رو بردارد و در بازی دوم به نتیجه تساوی رضایت داد تا در مجموع دو دیدار با نتیجه 1.5 بر 0.5 به مرحله بعد صعود کند.

این برای اولین بار است که یک شطرنجباز بانوی کشورمان به مرحله دوم مسابقات قهرمانی بانوان جهان صعود می کند.

"علی نسب" در دور دوم به مصاف "مونیکا سوچکو" قهرمان کشور لهستان با ریتینگ 2463 رفت و موفق شد در بازی اول با مهره سیاه و در بازی دوم با مهره سفید به پیروزی دست یابد و به دور سوم مسابقات راه یابد.

در دور سوم "علی نسب" به مصاف خانم "ماریا موزیچوک " قهرمان اسبق بانوان جهان از کشور اکراین با ریتینگ 2545 رفت و هر چند در دور اول با مهره سفید به برتری بسیار چشمگیر و وضعیت برنده دست یافت ولی غفلت از یک امکان کیش دائم وزیر سفید نتیجه بازی را به تساوی کشاند اما در دور دوم حریف اکراینی از همان مرحله شروع بازی به برتری قابل ملاحظه ای دست یافت و موفق شد بازی و همچنین مسابقه دوجانبه را به نفع خویش به پایان رساند.

به این ترتیب خانم "علی نسب" علاوه بر نمایشی بسیار چشمگیر توانست اولین ایرانی باشد که به دور سوم مسابقات قهرمانی حذفی جهان راه می یابد.